Zaujímavosti

Tlkot srdca

 Vo svete beží program „Keep Beat“ („udržme tlkot srdca“)

Je to vzrušujúca vec, kampaň a všeobecný vzdelávací program pracujúci na záchrane viacerých životov, kde príčinou je náhla zástava srdca (SCA). AURA Trade sa snaží byť neoficiálnou súčasťou tohto programu! Chceme rozšíriť povedomie o náhlej zástave srdca a informovať o krokoch, ktoré by sme si mali všetci „založiť do podvedomia“ – chceme rozšíriť vzdelávacie úsilie, a robiť záchranu života ľahšie prístupné na celom území Slovenska. Patrí sem aj úsilie o umiestnenie automatizovaných externých defibrilátorov (AED) na verejnosti, v obchodných centrách, firmách, verejných inštitúciách, na športoviskách, v dopravných prostriedkoch, na školách a všade, kde sa zhromažďuje viac ľudí na celoštátnej úrovni.

Dosiahnutím nášho cieľa je to, aby kdekoľvek a kedykoľvek „úradujúca“ zástava srdca, mala proti sebe súpera – ľahko dostupný defibrilátor (AED). Zvyšovanie vedomostí o náhlej zástave efektívne pomáha zachraňovať životy pomocou skorej defibrilácie. Možno si myslíte, že ak zavoláte 155 alebo 112 a poskytujete KPR – nepriamu masáž srdca stláčaním hrudníka – je to všetko, čo môžete urobiť. Áno, ale mať po ruke (laický) defibrilátor je neoceniteľné! A čím skôr, tým lepšie. Asi 95% obetí náhlej zástavy srdca zomiera kvôli nesprávnej prvej pomoci – stláčaniu hrudníka a následnej absencii defibrilácie, ktorá nie je k dispozícii alebo nie dostatočne skoro!!!

Čo je náhla zástava srdca?

Náhla srdcová zástava (SCA) je hlavnou príčinou smrti na celom svete, pričom si vyžiada viac životov ako mŕtvica, rakovina prsníka a AIDS v kombinácii. Viac ako 14 mužov, žien a detí zomrie každý deň na Slovensku!

Na rozdiel od srdcového infarktu, ktorý má často príznaky zástavy srdca, zasiahne skutočná zástava náhle a bez varovania. Narušenie životného rytmu v srdci spôsobuje, že obeť stratí pulz, zastaví sa jej dýchanie a vedomie. Srdce „trpí“ nedostatočnosťou namiesto toho, aby čerpalo krv do tela a mozgu.

Mnoho ľudí, ktorí majú skúsenosti s SCA, nemá predchádzajúce príznaky alebo anamnézu srdcových ochorení – stane sa to bez ohľadu na vek, zdravie alebo kondíciu. Náhla srdcová zástava „uderí“ doma, v zdravotných zariadeniach, na školách, v práci – všade, kam ľudia chodia každodenne.

Defibrilácia je kľúčom k prežitiu!

Automatizované externé defibrilátory (AED) prinášajú nádej stovkám a tisíckam ľudí, ktorí sú postihnutí náhlym zastavením srdca každý rok. AED je malé – veľké riešenie vážneho problému!!! AED zachraňujú životy!

Elektronické zariadenie o veľkosti notebooku – automatizovaný externý defibrilátor je ľahko prenosný a veľmi ľahko sa používa. Hovorí záchrancovi presne, čo má robiť krok za krokom, aby poskytol potenciálne záchranný elektrický výboj pre srdce pred príchodom sanitky.

AED má interný počítač, ktorý analyzuje srdcový rytmus a je určený na poradenstvo alebo vie automaticky poskytnúť výboj do srdca iba vtedy, ak ho srdce potrebuje. Každý môže používať AED intuitívne a bez školenia!

AED môžu znamenať rozdiel medzi životom a smrťou pre ľudí všetkých vekových skupín. Ako slovenský líder v oblasti automatických laických defibrilátorov vám vieme pomôcť radou, usmernením, ale aj dodávkou prístroja vhodného pre vaše prostredie.

Obráťte sa na nás s dôverou

Podobne, ako defibrilátor, aj my sme pripravení!!!

S úctou Josef Rapant a Martin Krajčovič
Konatelia spoločnosti AURA Trade s.r.o.,

25. mája 2018 Zo sveta