AED nie sú len o cene, ale aj o prístupe

Zaujímavosti

Za 7 dní 3 zachránené životy

Vďaka prvej pomoci a automatickému externému defibrilátoru (AED). A záchrancom, ktorí neváhali pomôcť ešte pred príchodom záchranky. My, na Operačnom stredisku ZZS SR, ktorí pracujeme na projekte rozšírenia siete týchto život zachraňujúcich prístrojov a ich registra, máme zimomriavky. Nehanbíme sa pre to. A ešte pevnejšiu vieru, že naša už päť rokov trvajúca mravčia práca na projekte AED, má zmysel.
3. jún, Bratislava. V jednom z nákupných centier odpadol starší muž. Svedkovia mu začali pomáhať, prestal však reagovať. Sprevádzal ho malý päťročný chlapec, ktorý v šoku plakal a kričal. V nákupnom centre sa našťastie nachádzal AED, máme ho evidované v registri, a operátor tiesňovej linky 155 naň okamžite upozornil laických záchrancov. AED použili, podali až tri výboje. Ten posledný pred očami záchranárov, ktorí práve dorazili pomôcť. Pacient po tomto výboji spontánne ventiloval a posádka ho transportovala do nemocnice. Pri plnom vedomí. Je bez následkov.
9. jún, Senica. Na ulici sa zrútil muž. Kolaps. AED priniesli z blízkej lekárne. Adresu sme mali v registri. Použili ho. Pacienta záchranári previezli do nemocnice.
12. jún, Plaveč. Zasahovali dobrovoľní hasiči, ktorých sme preškolili v rámci projektu tzv. first responderov na poskytnutie prvej pomoci. Požiadali sme ich o pomoc, najbližšia sanitka bola totiž priďaleko a išlo o minúty. Stačil jediný výboj. Pacienta záchranári previezli do nemocnice pri plnom vedomí.
Zdroj: https://www.facebook.com/155SR
24. júla 2022 Nezaradené

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *