Pri zástave srdca sa počíta každá sekunda
Najnovšie máme v Trenčíne k dispozícii 5 nových defibrilátorov. Štyri zakúpilo mesto, piaty venoval sponzor. Ovládanie je jednoduché.
Najdôležitejšie je, nebáť sa!
Tieto defibrilátory nie sú vyvinuté pre profesionálov – záchranárov, ale pre laickú verejnosť. Sú plne automatické, ovládané len jedným tlačidlom. Po jeho stlačení prístroj začne hovoriť, resp. dávať pokyny. Ak prístroj zistí zástavu srdca, resp. krvného obehu, hneď reaguje tým, že dá prvé pokyny.
„Od človeka, laika, sa vyžaduje teda len znalosť, že takýto prístroj existuje, a kde sa nachádza. Stačí ho potom len zapnúť a počúvať pokyny,“ hovorí Josef Rapant zo spoločnosti AURA TRADE, od ktorej mesto defibrilátory kúpilo. Sú vybavené dvoma typmi elektród – pre dieťa do 8 rokov, resp. pre dieťa s váhou do 25kg.
Podľa slov J. Rapanta prístroj reaguje okamžite, najmä v prípadoch, kedy by záchranka mohla prísť už neskoro.
„Pri zástave srdca sa počíta každá sekunda a každou minútou klesá šanca na záchranu života o 10 percent. Čiže po 10 minútach je teoreticky šanca na záchranu takmer nulová a nie vždy dokážu byť záchranári do tohto času na mieste, nie ich vinou. V tom je zmysel automatických defibrilátorov,“ vysvetľuje J. Rapant a dodáva, že tieto prístroje ročne zachránia život vyše 4 500 ľuďom na svete.
Nový defibrilátor nájdete v Mestskej športovej hale na Sihoti, v OC Južanka, jedným disponuje mestská polícia, ďalším dobrovoľní hasiči v Opatovej. Na prvý pohľad je viditeľný prístroj na budove mestského úradu pri hlavnom vchode.
Zdroj: noviny samosprávy InfoTenčín z 2.1.2020 (ročník XXII, číslo 1)