AED nie sú len o cene, ale aj o prístupe

Zaujímavosti

AED na horách

Katarína Števčeková z OSTV Horskej záchrannej služby hovorí o prvom prípade záchrany človeka pomocou defibrilátora z horskej chaty

  • Ak idete na turistiku, mali by ste sa na túru pripraviť. K dostatočným zásobám tekutín a mapou s výberom horských chodníkov si do batoha môžete pribaliť aj informáciu o poskytovaní prvej pomoci.

V pondelok 27. júla 2015 v poobedňajších hodinách boli záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) požiadaní o pomoc pre 67-ročného českého turistu, ktorý odpadol v blízkosti Chaty pri Zelenom plese. Ako sa neskôr potvrdilo, príčinou zástavy krvného obehu bol infarkt myokardu. Prvú pomoc a resuscitáciu začala ako prvá vykonávať okoloidúca lekárka, až kým z chaty nepriniesli AED defibrilátor, ktorý ihneď použili. Viac o celej udalosti a o výhodách, ktoré záchranárom a turistom od roku 2014 prinášajú defibrilátory na chatách vo Vysokých Tatrách, hovorí Katarína Števčeková z OSTV Horskej záchrannej služby.

  • Stalo sa už v minulosti, že defibrilátor na horskej chate bol použitý a zachránil život?

Toto je prvý prípad, kedy sa podarilo zachrániť ľudský život použitím AED defibrilátora z horskej chaty. Po pardiopulmonálnej resuscitácii (KPR), teda srdcovo-pľúcnom oživovaní, a po použití defibrilátora sa u pacienta obnovili životné funkcie, začal spontánne dýchať a bol pri vedomí. Do oblasti bola privolaná posádka vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) a leteckí záchranári vzali pacienta na palubu vrtuľníka a transportovali ho do popradskej nemocnice.

  • Ako často sa niečo podobné stáva?

Udalostí so srdcovou nevoľnosťou mávame pomerne často a to z rôznych horských oblastí, nie vždy sa však potvrdí infarkt myokardu. Najčastejšie sa vyskytujú počas letnej turistickej sezóny u starších osôb, podobné prípady však evidujeme aj z lyžiarskych svahov.

  • Prečo je dobré mať defibrilátor na horskej chate?

Pretože štatistika HZS uvádza každoročne niekoľko stoviek zranení, ošetrení, pátraní, transportov ale aj veľa ťažkých a smrteľných úrazov a to aj z miest so zlým pokrytím signálu. Vzhľadom na vážnosť stavu aj z miest s dlhou časovou dostupnosťou záchranného tímu, čoho príčinami môžu byť poveternostné deje a podnebie v horských oblastiach, ktoré sú podmienené predovšetkým nadmorskou výškou. Útočiskom pre samotných zranených či svedkov udalosti a zároveň jedinou dostupnou pomocou sa v takýchto prípadoch stávajú horské chaty. Pri srdečnej zástave najmä v odľahlých lokalitách tak prvotná kamarátska pomoc s možnosťou využitia AED difibrilátora znamená kľúčový prínos pre šancu na prežitie. AED defibrilátor je navrhnutý tak, aby ho mohol použiť prvý svedok udalosti – i osoba bez zdravotného vzdelania.

  • Aké pravidlá ochrany zdravia a bezpečnosti je dobré si osvojiť pri horskej turistike?

V prvom rade je dôležité plánovanie túry s prihliadnutím na vývoj počasia, zdravotný stav a fyzické zdatnosti účastníkov. Na túru odchádzame v skorých ranných hodinách a nikdy nie sami. Odporúčam prispôsobiť výstroj a výzbroj obtiažnosti túry, ísť po turisticky značenom chodníku a neskracovať si trasu, disponovať dostatkom jedla a tekutín, lekárničkou, náhradným a teplým oblečením, pokrývkou hlavy, čelovkou, mapou a v neposlednom rade mobilom. Taktiež odporúčam dodržiavať pokyny HZS a správať sa tak, aby nedošlo k ohrozeniu vlastného života či zdravia, ani k ohrozeniu života či zdravia iných osôb.

Zoznam miest s AED defibrilátormi:

Vysoké Tatry Západné Tatry
1. Chata pri Zelenom plese 8. Žiarska chata
2. Zamkovského chata Malá Fatra
3. Téryho chata 9. Chata pod Chlebom
4. Zbojnícka chata Nízke Tatry
5. Chata pod Rysmi 10. Chata M.R. Štefánika
6. Chata pod Soliskom
7. Vstup do Belianskej jaskyne

Viac o projekte AED na horách (PDF dokument)

10. septembra 2018 Z domova